با این اپلیکیشن سه‌برابر تندتر بخوانید

با این اپلیکیشن سه‌برابر تندتر بخوانید

  مریم دهستان

 
ماه آینده میلادی، دنیای فن‌آوری گوشی‌های تلفن همراه اپلیکیشن جدیدی را تجربه خواهد کرد که گفته می‌شود سرعت خواندن متون را به دو تا سه برابر افزایش خواهد داد.

می‌گویند جان.اف.کندی رییس جمهوری پیشین ایالات متحده قادر بود تا ۱۲۰۰ کلمه را در یک دقیقه بخواند. در ایران هم سال‌ها قبل برخی آموزش‌گاه‌های خصوصی، کلاس‌هایی تحت عنوان «آموزش تندخوانی» برای افراد علاقمند و به‌ویژه داوطلبان شرکت در امتحان کنکور دانشگاه‌ها می‌گذاشتند و سریع‌خواندن (البته همراه درک موضوع) به نوبه‌ی خود یک مهارت خاص محسوب می‌شد.

حال اپلیکیشنی معرفی شده که بدون زحمت‌ و یا داشتن استعداد خارق‌العاده به شما امکان می‌دهد تا سرعت خواندن خود را دو تا سه برابر کنید.

به گزارش یاهو تک، محصول جدید «اسپریتز» که در کنگره جهانی موبایل معرفی شد، قرار است در ماه آینده به همراه گوشی‌های سامسونگ گالاکسی اس-۵ و ساعت‌‌های هوشمند همراهش، به بازار بیاید.

اما این اپلیکیشن چگونه کار می‌کند؟ وبلاگ کمپانی اسپریتز با اشاره به این که چشم انسان در هر لغت، به دنبال مکان خاصی با عنوان «نقطه تشخیص بهینه» (ORP) می‌گردد، می‌گوید که از هشتاد درصد زمانی که طول می‌کشد تا کلمه توسط مغز شناسایی شود، به حرکت فیزیکی چشم اختصاص می‌یابد.

اگر شکل‌های زیر را ببینید، درخواهید یافت که تکنولوژی جدید چگونه با کمک به چشم برای خیره شدن به نقطه‌ای خاص، این زمان را برای شما صرفه‌جویی خواهد کرد. در تصاویر زیر حروف قرمز هر کلمه، همان نقطه‌های تشخیص بهینه یا OPR هستند.

 

با قصد کمپانی اسپریتز برای ثبت این تکنولوژی و وارد کردن آن به نرم افزارهای گوناگون، از مرورگرها گرفته تا نقشه‌خوان‌ها و سایر اپلیکیشن‌های پرطرفدار، به نظر می‌رسد که در آینده نه تنها سرعت خواندن‌مان به مدد تکنولوژی افزایش خواهد یافت، بلکه نیاز نیست کوچکترین زحمتی بکشیم چون ممکن است پاراگراف‌های قبلی و بعدی هم فقط با حرکت چشم و تشخیص مسیر نگاه، جلوی چشم‌مان بیایند.

به راستی چه کسی فکرش را می‌کرد؟ یعنی دیگر مطالعه با دود چراغ خوردن هم‌ردیف نیست؟

/ 0 نظر / 77 بازدید